۳.۰۵ ساعت

 

موقعیت جغرافیایى و اطلاعات شهر استانبول :
شهر زیبا و تاریخی استانبول ساختمان های تاریخی فوق العاده زیبا، بازارها ، پارک ها و جاذبه های دیدنی بسیار زیبایی دارد. این شهر تاریخی و زیبا سالیانه میزبان افراد بسیار زیادی از ایرانیان است و به دلیلی نزدیکی مصافت و فرهنگی و سهولت رفت و آمد انتخاب بسیاری از ما برای سفر های تفریحی و کوتاه مدت است.
استانبول که در گذشته بسیار دور قسطنطنیه نام داشت. بزرگترین شهر ترکیه و پنجمین شهر بزرگ دنیا است. این شهر تنها شهر دنیاست که در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. تنگه بسفروس که باریکترین تنگه جهان است در حدود ٣٠ کیلومتر عرض و ٧٠٠ متر طول دارد و در شمال غربى ترکیه قرار گرفته است. این تنگه استانبول را به دو بخش تقسیم کرده است که بخش غربى آن در اروپا و بخش شرقى اش در آسیا واقع شده است. مساحت استانبول در حدود ١٨٣١ کیلومتر مربع و مساحت استان استانبول ۶٢٢٠ کیلومتر مربع مى باشد.
از آنجایی که شهر استانبول در نزدیکى گسل آناتولى شمالى قرارگرفته تا کنون زلزله هاى شدیدى در این شهر اتفاق افتاده است .
بخش قدیمى استانبول بر روى هفت تپه بنا شده است که همگى آنها در میان دیوارهاى دفاعى شهر هستند. بلندترین آنها تپه کاملیامی باشد که به ترکى به آن جاملیکا تِپسى گفته می شود و ارتفاعش ٢۶٧ متر از سطح دریامی باشد .
نواحى استانبول به سه منطقه اصلى تقسیم مى شود. شبه جزیره تاریخى استانبول که شامل نواحى امینونو و فاتح است و در قسمت جنوبى گلدن هورن واقع شده است، مناطق تاریخى بى اوغلو و بشیکتاش که در قسمت شمال گلدن هورن قرار دارد و منطقه اوسکودار و کادیکوى که در بخش آسیایى است.
جمعیت :
بر اساس آماری که در پایان سال ۲۰۱۴ به دست آمده، جمعیت شهر استانبول و حومه چهارده میلیون و سی هزار نفر می باشد. از این جمعیت ۶۵ درصد در بخش اروپایی و ۳۵ درصد در قسمت آسیایی سکونت دارند. در طول چهل سال گذشته جمعیت این شهر حدوداً پنج برابر شده است. موقعیت جغرافیایی، تاریخی و اقتصادی این شهر علت مهاجرت افراد بسیاری از آسیا، اروپا و آفریقا می باشد.
آب و هوا :
استانبول با توجه به سامانه طبقه بندی اقلیمی دارای آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب و آب و هوای اقیانوسی است. این امر به واسطه موقعیت جغرافیایی و بزرگی این شهر می باشد. در کل تابستان های استانبول گرم و مرطوب و زمستان هایش سرد، برفی وبارانی است. میانگین میزان بارش سالیانه نیز در این شهر ۸۷۰ میلی متر می باشد و در زمستان حدود ۳۰ روز دمای زیر صفر درجه دارد. برف نیز پس از هر بارش به علت سرمای هوا چندین روز روی زمین باقی می ماند. میزان رطوبت نیز در استانبول اغلب زیاد است و به طور میانگین ۲۲۸ رو از سال مه صبحگاهی دیده می شود که در این میان روزهای زمستانی، مه آلودترین روزها هستند. استانبول تا حدودی بادخیز است و سرعت متوسط باد حدود ۱۷ کیلومتر می باشد.
گرمترین ماه سال ژوئیه با متوسط دمای ۲۳.۳ درجه سانتیگراد و سردترین ماه سال ژانویه با متوسط دمای ۵.۴ درجه سانتیگراد است. بالاترین درجه حرارت ثبت شده تا به امروز برای استانبول ۴۰.۵ درجه سانیگراد در ماه آگوست سال ۲۰۰۰ و پایین ترین درجه حرارت در فوریه سال ۱۹۲۷ ثبت شده که منفی ۱۶.۱۱ درجه سانتیگراد بوده است.
تاریخچه :
پس از کشف مصنوعات دوره نوسنگی در اوایل قرن بیست و یکم به دست باستان شناسان، اولین نشانه های سکونت انسان به قبل از هزاره هفتم در شبه جزیره تاریخی استانبول بر می گردد. این ساکنین که متعلق به عهد مفرغ بوده اند در فیکیرتِپه که در بخش آسیایی استانبول واقع شده است زندگی می کردند. همچنین نشانه هایی از سکونت فینیقی ها نیز در منطقه کادیکوی به دست آمده است .
استانبول را یونانیان مهاجر در سال ۶۶۷ قبل از میلاد بنا کردند و به افتخار بیزاس پادشاه خود آن را بیزانتیوم نام گذاری کردند. در طول جنگهای هخامنشیان با یونانیان، داریوش کبیر این شهر را به تصرف خود درآورد و تا قبل از تسلط امپراطوری روم بر این شهر، ایرانیان بر آن حکومت می کردند.
در سال ۳۹۵ میلادی کنستانتین کبیر به علت موقعیت سوق الجیشی، این شهر را به پایتختی انتخاب کرد پس بیزانتیوم پایتخت امپراطوری روم شرقی شد و روم جدید نام گذاری شد . پس از مرگ وی  این شهر را قسطنطنیه نام گذاشتند.
سلطان محمد دوم فاتح پس از ۵۳ روز محاصره در ماه مه سال ۱۴۵۳ توانست وارد قسطنطنیه شود. ارتش وی توسط توپ های خود حفره ای در دیوار شهر برای ورود  ایجاد کرد که بعدها به توپکاپی یعنی دروازه توپ، شهرت گرفت. اینگونه بود که استانبول توسط سلطان محمد فاتح، فتح شد و سومین پایتخت امپراطوری عثمانی گردید. کاخ توپکاپی، بازار استانبول و همچنین مدارس، حمام ها و بناهای معروف دیگری به دستور سلطان محمد فاتح بنا شد که اغلب این بناها از شاهکارهای معمار سینان می باشد.
پس از فروپاشی  عثمانی و تشکیل حکومت جمهوری در سال ۱۹۲۳ در ترکیه، پایتخت این کشور از استانبول به آنکارا تغییر یافت. ولى استانبول همچنان یکى ازپر اهمیت ترین شهرهاى تاریخى، فرهنگى و اقتصادى ترکیه به حساب مى آید.
غذا و نوشیدنی :
غذاهای ترکی بسیار متنوع و در جهان به نام هستند.  پس تا وقتی که در استانبول هستید رستوران های زنجیره ای فست فود را از یاد ببرید و غذاهای اصیل ترکی راتست کنید . غذاهای ترکی بسیار متنوع و لذیذ می باشند. پرطرفدارترین این مزه ها بادمجان سرخ شده  با سس گوجه فرنگی می باشد . سالاد بادمجان کبابی، بادمجان تنوری با ماست، لوبیا چیتی،پاستا با سس گوجه فرنگی تند و ماست چکیده با نعنا می باشد. اصل غذاهای ترکی از گوشت بره، گوسفند، گوساله و مرغ تهیه می شود، البته در این بین انواع غذاهای دریایی نیز جای گرفته است . رایج ترین نوع طبخ غذا، سرخ کردن و تنوری کردن می باشد که شامل کباب های معروف ترکی می شود. محبوب ترین این کباب ها دونر کباب است که نیازی به معرفی ندارد. بهترین کباب نیز اسکندر کباب است که تکه های نازک گوشت کبابی یا همان گوشت دونر بر روی نانی پیتزا مانند با کره و سس گوجه فرنگی سرو می شود. آدانا، کباب همانند کباب کوبیده می باشد و به همان صورت نیز سرو می شود ولی با وجود ادویه های گوناگون طعمش کمی فرق دارد پیده که پیتزای ترکی است نیز بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد و سطحش را با گوشت چرخ کرده یا ریش ریش شده بره پر می کنند. کوفته، بورک، دلمه و انواع پیراشکی نیز بسیار لذیذ هستند و به شما پیشنهاد می کنیم که آنها را امتحان کنید. از دسرها نیز می توان به باقلوا و کونِفه که یک نوع شیرینی پنیر عربی است، اشاره کرد. معروف ترین نوشیدنی ترکی نیز قهوه ترک است که شهرت جهانی دارد. دیگر نوشیدنی های رایج ترکی نیز عبارتند از  دوغ، آب شلغم که اغلب آن را با کباب می نوشند و می توان به دلخواه داغ یا تند میل شود و بُزا که یک نوشیدنی زمستانی است و از ارزن، سِمولینا، آب و شکر تهیه می شود و یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های ترکی به حساب می آید.
مناسبت ها و رویدادها :
جشنواره بین المللى فیلم استانبول که در ماه آوریل هر سال برگزار مى شود
جشنواره هنرهاى زیبا بزرگترین جشنواره مدارس متوسطه ترکیه به حساب می آید که در کالج رابرت استانبول برگزار مى شود.
جشنواره بین المللى موسیقى جاز که هر ساله در ماه جولاى با حضور معروف ترین هنرمندان ازسراسر جهان توسط موسسه فرهنگ و هنر استانبول برگزار مى شود.
باشد.
جشنواره ادبى تانپینار استانبول که هر ساله در ماه اکتبر به مدت چهار روز برگزار مى شود. نام این جشنواره از نام شاعر، رمان نویس، مقاله نویس و منتقد ترک، اَحمَت تانپینار اقتباس شده است .
جشنواره کتاب که از سال ١٩٨٢ شروع شده و از آن پس هر سال در ماه نوامبر برگزار مى شود، که بزرگترین رویداد در زمینه کتاب  است.
جشنواره انیمیشن استانبول که از سال ٢٠٠٣ آغاز شده و هر سال در ماه نوامبر برگزار مى شود.
عید فطر جشن بسیار مهمی در ترکیه به حساب می آید و چندین روز تعطیل می باشد و به همین مناسبت هر ساله در این ایام جشنواره خرید وفستیوال برگزار می شود. به صورتی که اکثر مغازه ها و فروشگاها تخفیف های بسیار خوبی را در این ایام در نظر می گیرند.
footbg1

تهران، سهروردی شمالی، بین خیابان شهید مطهری و شهید بهشتی، جنب پمپ بنزین، ساختمان نیلی، طبقه اول، واحد ١۶
تلفن : ٠٢١٨٨۵۴۴۵٩٨             پست الکترونیک : info[at]dorinseir.com